Lingwistyka - Forum Językoznawcze

Forum dla wszystkich zainteresowanych językiem i językami - językoznawstwo, lingwistyka

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 04-10-16 17:54:27

Pawel0101

Początkujący

Zarejestrowany: 04-10-16
Posty: 1
Punktów :   

WYRAZ TEKSTOWY

Z książki gramatyka współczesnego języka polskiego:
"Wyraz tekstowy najmniejszy segment tekstu, który spełnia co najmniej jeden z 5 warunków itd..."

"Wyraz testowy, jednostka czysto dystrybucyjna, pozbawiona znaczenia"
Ciągi wyrazów :  po polsku, po nowemu, za młodu, za mąż, na bakier, mniej więcej, byle kiedy, dzień dobry, do widzenia itp" są pojedynczymi wyrazami tekstowymi wbrew ortografii"

Nie rozumiem tego sformułowania -" jednostka czysto dystrybucyjna  pozbawiona znaczenia " .

Czy ktoś mi może to wyjaśnić ?

Czy wyraz "dobry" w wyrażeniu " dzień dobry " to jest  ten sam wyraz tekstowy co wyrażeniu  "dobry człowiek" i co o tym decyduje  ?

Offline

 

#2 21-10-16 11:08:27

 annadekiel

Początkujący

Skąd: Kielce
Zarejestrowany: 12-10-16
Posty: 6
Punktów :   
WWW

Re: WYRAZ TEKSTOWY

Pawel0101 napisał:

Ciągi wyrazów :  po polsku, po nowemu, za młodu, za mąż, na bakier, mniej więcej, byle kiedy, dzień dobry, do widzenia itp" są pojedynczymi wyrazami tekstowymi wbrew ortografii"

Czy wyraz "dobry" w wyrażeniu " dzień dobry " to jest  ten sam wyraz tekstowy co wyrażeniu  "dobry człowiek" i co o tym decyduje  ?

te ciągi wyrazów to będą raczej leksemy, leksem to taki zbiór wyrazów, które mają określone znaczenie; nie można tego rozbijać, bo wyjdzie bez sensu - np. nie możesz powiedzieć poprawnie "dzień BARDZO dobry" albo "za mocno mąż wyszła...", ale już powiesz "dobry bardzo człowiek"

Mam nadzieję, że pomogłam

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora