Lingwistyka - Forum Językoznawcze

Forum dla wszystkich zainteresowanych językiem i językami - językoznawstwo, lingwistyka


#1 03-01-14 21:09:04

zielonyobraz

Początkujący

Zarejestrowany: 03-01-14
Posty: 1
Punktów :   

prośba w wyjaśnieniu pojęć: język ausbau, abstand itp.

Witam,

Przygotowując się do egzaminu z lingwistyki natknęłam się na pojęcia/zagadnienia których mimo szczerych chęci nie potrafię zrozumieć. Dokładnie Internet w poszukiwaniu materiałów źródłowych a mimo to nie znalazłam satysfakcjonującej odpowiedzi..

Zwracam się uprzejmą z prośbą o dokładne wytłumaczenie mi (bądź polecenie materiałów) :

1)    czym są języki ausbau i abstand oraz czym się od siebie różnią (przykłady różnic)?
2)    co znaczy, że języki są ze sobą genetycznie niespokrewnione
3)    jak można określić proces folkloryzacji języka (czy może doprowadzić do śmierci języka, jakie są jego skutki, na czym się opiera, czym różni się od dyglosji)
4)    jak można wytłumaczyć złotą regułę języka Ausbau - „Be different –especially from thy neighbour!” [czy chodzi to o maksymalnie zróżnicowanie się konkurujących ze sobą języków?]
5)    na czym polega, jaka jest główna rola i jakie są skutki procesu ‘ausbuizacji’ języka?
6)    dlaczego używanie wzajemnej zrozumiałości języków jako kryterium podziału między języki a dialekty jest nie skuteczne (czy istnieje wyjątek od tej reguły?)

Będę wdzięczna za wszelką pomoc.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora